Zastanawialiście się pewnie dlaczego jedne leki są droższe a inne tańsze ? Na pewno ten, który bierze więcej to zdzierca i złodziej a ten tańszy zbawca i człowiek z krwi i kości… Tak, z krwi i kości…
Kiedy wygasa patent, lek może produkować każda firma. Najlepiej ta tania…etyczna, ta która zarabia rozsądnie. To ile wynosi ten rozsądek ? Modne jest pisanie o “dziadostwie” z Chin czy Indii. Ale czy to jest dziadostwo ? Import farmaceutyków do USA , w roku 2015, największy był z…Iralndii..dalej Niemcy, Szwajcaria, Izrael, Indie…Chiny stały się potęgą nowoczesnej farmakoterapii. Produkują same, nowoczesne, biologiczne leki, są ważnym graczem na szachownicy międzynarodowej. WuXi Biologics, obok koreańskiego Samsung Biologics sięgają po amerykańskie zapotrzebowanie na nowoczesne leki biologiczne, szacuje się, że w 2020 r. będzie ono warte 390 miliardów dolarów. Rynek w USA, sprowadził w 2015 r. leków z zagranicy za równowartość 86 miliardów dolarów., w tym 25 miliardów z Irlandii. Indie są jedynym krajem, w tym zestawieniu, postrzeganym jako donator taniej produkcji. Produkują dużo, tanich leków generycznych. I to właśnie w Indiach, Lantech Pharmaceuticals , Ltd. Hyderabad prowadzi działalność- oczyszczają rozpuszczalniki użyte już przez inne firmy i sami produkują API tj. walsartan, telmisartan, olmesartan i produkty cząstkowe do syntez. 08.08.2019 r. FDA wystosowała do Lantech list ostrzegawczy. W praktyce oznacza to konieczność dostosowania się do zaleceń i utratę możliwości dystrybucji produktów w USA bez wiarygodnych wyjaśnień. Firma nie była w stanie sprostać wymaganiom, oczyszczano rozpuszczalniki bez zachowania stosownych procedur a zanieczyszczenia ulegały kondensacji w sposób trudny do przewidzenia w wyniku przeprowadzanych z ich użyciem syntez. DMF jaki oczyszczała i sprzedawała, daje nitrozoaminy w reakcji z azotynem sodu czy nitratami, aminami drugo i trzecio-rzędowymi. Nie wiadomo ilu odbiorców i do jakich syntez, stosowało jej rozpuszczalniki, półprodukty czy produkty końcowe.Nie wiadomo z jakimi zanieczyszczeniami możemy mieć do czynienia. 20.06.2019 r. list ostrzegawczy z FDA otrzymało Aurobindo, firma stosowała odzyskiwany rozpuszczalnik i nie zachowała odpowiednich procedur bezpieczeństwa.
Jak dotąd oprócz sartanów, których monitorowanie pod kątem nitrozoamin nakazała EMA a za nią i URPLWMiPB w Polsce http://urpl.gov.pl/pl/informacja-prezesa-z-dnia-27-wrze%C5%9Bnia-2019-roku-w-sprawie-ryzyka-wyst%C4%85pienia-zanieczyszcze%C5%84 , zanieczyszczenia nitrozoaminami zarejestrowano w preparatach pioglitazonu- z Hetero Labs -Indie i ranitydyny. Ostatecznie zdecydowano o monitorowaniu wszystkich syntetycznych leków…
Pytanie, czy to wystarczy i właściwie dlaczego ma nas obchodzić rynek amerykański ? Otóż w 2017 r. FDA podpisała porozumienia ze swoimi odpowiednikami w Europie, na podstawie których kontrole się nie dublują a agencje opierają się na wynikach dostarczonych przez te widniejące w porozumieniu…Jeśli więc FDA wyda pozytywną opinię albo nie będzie ona negatywna, stanie się też wiążąca dla pozostałych agencji. Sytuacja z sartanami spowodowała problem z dostępnością leków tych substancji. FDA wydała zgodę na wprowadzenie na rynek losartanu 2 producentów- Alkem i Cadila. Alkem ma 2 zakłady produkujące w Indiach. Problemy z dokumentacją jakości i procedurami zaczęły się tuż po wpuszczeniu na rynek. FDA, by zachować ciągłość terapii podwyższyła akceptowany poziom NMBA- kwasu N-nitrozo-N-metyloamino masłowego z 0,96 ppm na 9,82 ppm.( w lutym 2019 r. mieliśmy wycofanie przez GIF, produktów z losartanem produkowanym przez Hetero Labs Limited właśnie w związku z obecnością NMBA ). Indie to kraj Jugaad- kreatywnej przedsiębiorczości, tu ludzie radzą sobie z problemami umiejętnie omijając prawo i problematyczne zapisy. Stąd tyle zastrzeżeń do dokumentacji i testów jakości. FDA opiera się głównie na dokumentacji producenta, ocenia wyniki testów i spójność akt oraz stan faktyczny na miejscu. Od momentu gdy urząd Prezydenta USA piastuje Donald Trump, widać silne naciski na spadek cen leków, wprowadzanie leków generycznych i pomoc agencji w opracowaniu procedur wprowadzania bardziej skomplikowanych leków generycznych. W 2018 r. wprowadzono 38 nowych, generycznych leków indyjskich, gdy w 2015 r. było ich 33 a ilość kontroli na miejscu, u producenta, spadła o 11 % w 2018 r. w porównaniu z rokiem 2017. S.Gottlieb, komisarz FDA od 2017 r. kładzie duży nacisk na pomoc agencji dla producentów leków i spadek cen. Ma pełne wsparcie kongresu.
Pewna pobłażliwość w traktowaniu problemów jakości, bo o problemach Huahai- firmy produkującej walsartan z NDMA, agencja wiedziała już kilka lat wcześniej, zaowocowała kryzysem zaufania do tego co faktycznie uzyskujemy kupując tanio. Kupując tanio możemy np. kupić środek znieczulający stosowany w inhalacjach dotchawiczych, z wiórami metalu- Akorn, leki z wymogiem jałowości a produkowane w zwykłych pomieszczeniach, prednizolon iniekcje i roztwór oftalmiczny gatifloksacyny z widocznymi cząstkami stałymi czy tabletki, które się nie rozpuszczają.
Zanieczyszczenia dyskwalifikujące to acetamid powstający z acetonitrylu, tlenki mezytylu, estry kwasów alkilosulfonowych a teraz i określone poziomy innych substancji genotoksycznych. Ciekawe, że FDA wydało stosowny dokument w marcu 2018 r.tuż przed aferą z walsartanem…Czy to wszystko ? Co się zmieni, po analizach leków na obecność nitrozoamin ?
Farmakoepalne metody określania czystości zbyt wolno ewoluują. Już teraz mamy tandemowy spektrometr mas, który ze spektroskopią magnetycznego rezonansu jądrowego pozwala na określenie dokładnego składu substancji. Jeśli firma nie musi to nie zrobi. Mamy więc firmy, których budżet marketingowy przewyższa badawczy i te, które jako generyczne nie mają co się zasłaniać koniecznością utrzymywania pionu badawczego…i tego biednego pacjenta, który tylko chce mieć bezpieczny lek. Czy to jego wina, że chce tanio ?
A jak nasze nitrozoaminy ? Czy to obecne trzęsienie ziemi z badaniem wszystkich leków zakończy ten marsz potknięć ? W ostatnich miesiącach Niemcy wykryli w sartanach waleramid- VLA, w ośmiu lekach walsartanu, 3 losartanu i 1 irbesartanu. N,N-dimetylowaleramid – VLA-DIM w 7 preparatach walsartanu. Może to być więc dopiero początek niemiłej rozmowy o tym, że leki nie mogą być…tanie. https://www.pharmaceutical-journal.com/news-and-analysis/news/half-of-all-safety-warnings-issued-to-drug-manufacturers-in-india-and-china/20206964.article?firstPass=false
19.05.2021 r.-Niemiecki Instytut Federalny Leków i Produktów Leczniczych opublikowało raport, z którego wynika, że zażywanie produktów walsartanu zanieczyszczonych NDMA nie wywołały zwiększenia zapadalności na nowotwory. Analizowano dane od pacjentów stosujących te leki między 2012 r. a 2017 r. Badanie objęło 781 000 osób. https://www.bfarm.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2021/pm4-2021.html