W Polsce jest ponad 12 tys. aptek, które są najłatwiej dostępnymi placówkami ochrony zdrowia oraz 27 tys. farmaceutów mających kwalifikacje, by włączać się w proces leczenia. Jest to cenny zasób pozwalający zapewnić lepszą obsługę medyczną pacjentów. Wykorzystanie naszej wiedzy i umiejętności jest konieczne, tym bardziej, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje, coraz częściej występuję zjawisko polipragmazji, a liczba aktywnych zawodowo pracowników ochrony zdrowia systematycznie spada.
Opieka farmaceutyczna to przede wszystkim polepszenie efektów oraz czuwanie nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, prowadzenie przeglądów lekowych, kontrola interakcji, informowanie o możliwych skutkach ubocznych, wystawianie recept kontynuowanych, dyspensowanie leków, wykonywanie szczepień ochronnych, monitorowanie ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, doradzanie przed rozpoczęciem leczenia, zwiększenie bezpieczeństwa stosowania leków, kontrola realizacji zaleceń lekarskich, wyjaśnienie koncepcji terapeutycznej. Usługi te w sposób istotny wpływają na zdrowie oraz komfort życia pacjentów, jak również zmniejszą nakłady na ochronę zdrowia.
Jak wynika z raportu „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną? Rola i wyzwania współczesnej apteki”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wraz z USP Zdrowie, wprowadzenie opieki farmaceutycznej mogłoby przynieść nawet 4 mld zł oszczędności, które w całości pokrywałby koszty funkcjonowania systemu. Zwiększony udział farmaceutów w leczeniu drobnych dolegliwości jest w stanie zmniejszyć ilość wizyt w POZ o kilkanaście milionów w skali roku.
Z uwagi na to, że wciąż mamy do czynienia z niewydolnością systemu opieki zdrowotnej, długimi kolejkami do lekarzy oraz utrudnionym dostępem do specjalistów wprowadzenie opieki farmaceutycznej stanowiłoby duże odciążenie służby zdrowia. Aktualna epidemia w sposób szczególny uwypukliła problemy z dostępnością do świadczeń medycznych. Wzrasta zapotrzebowanie na skuteczną opiekę zdrowotną, której częścią musi być również opieka farmaceutyczna.
Ponad połowa pacjentów ma problem z odpowiednim przyjęciem leku lub dostosowaniem się oraz zrozumieniem zaleceń lekarskich. Starsze osoby zwykle mają duże trudności ze przyswojeniem informacji umieszczonych w ulotce i na opakowaniu leków. Umiejętne korzystanie z leków bez recepty w przypadku chorób łatwo diagnozowalnych, obniża koszty funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej o 5 proc. Z kolei szczepienia przeciw grypie, które aktualnie wykonują farmaceuci w 13 europejskich krajach, istotnie zwiększają ogólny poziom odporności populacji. Możliwość wykonywania szczepienia w aptekach skraca ścieżkę pacjenta do uzyskania tej usługi.
Ankieta jest anonimowa ( proszę o korzystanie z oficjalnych adresów przekazywanie ankiet bez danych osobowych ) , a jej wyniki zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia. Pacjent wypełnia ankietę samodzielnie.
https://www.farmacja-subiektywnie.pl/wp-content/uploads/2020/09/Ankieta-Opieka-farmaceutyczna1.pdf
W większości przypadków czynność ta trwa około 1 minuty.
Wypełnione ankiety proszę o przesłanie pod adres do 15.10.2020 r.:
e-mail ankietaopiekafarmaceutyczna@gmail.com.
Można również skorzystać z arkusza Excel, w którym należy zaznaczyć numer odpowiedzi w odpowiednia rubrykę, a następnie przesłać plik na powyższy adres e-mail. https://www.farmacja-subiektywnie.pl/wp-content/uploads/2020/09/Arkusz-Opieka-Farmaceutyczna.xls
Ankieta jest też dostępna oline do bezpośredniego wypełnienia. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdb-XuEWUpZNp860RPhGXCSItO1mTjXrp52L9MEi4k6_MAaGg/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0&gxids=7628