Recepta ważna 360 dni i na taki okres możliwość wypisania leku. Dzielona przez P1 lub aplikację gabinetową na 3 recepty z “datą realizacji od” 120 dniowe- czy podzielność jest możliwa ? Nie wiem. Odrzucamy czas, który upłynął, w sensie nic nie “odcinamy” bez względu kiedy pacjent rozpoczął realizację, wydajemy w pełnych opakowaniach zaokrąglanych ” w dół”. Czyli ilość maksymalnie zbliżona do przepisanej lecz nie większa i obejmująca opakowania ujęte w Obwieszczeniu cenowym.
Osoba wystawiająca wypisuje receptę na lek, umieszcza informację o przepisanej ilości opkowań LUB nazwę i dawkę leku z dawkowaniem, przyjmując domyślny okres 120 dni jako obowiązujący do wydania…
Czy możemy umieścić nazwę leku, przyjmując, że ma być w pierwszej kolejności z puli refundowanej i nie określać wielkości op ? …Pozbawiamy wtedy recepty ewentualnego błędu EAN a w wypadku gdy określamy wielkość opakowania bez dawkowania pozbywamy się problemu uporczywego poprawiania recept gdy dawkowanie jest złe…A często jest złe.
Dawkowanie i tak weryfikujemy na podstawie własnej wiedzy…lekarz je określa bo teraz musi być ono policzalane do danej ilości leku. Np. Atrovent 2 op S. 1×1 dawka…do poprawy. Pewnie poprawi na 4 x 1…to ma się nijak do tego jak pacjent lek stosuje…Tego pacjent musi się dowiedzieć od osoby wystawiającej a nie realizującej. Teraz my nie mamy żadnego wglądu w dane terapeutyczne, żadnego…
Dawkowanie powinno być widoczne w IKP…i dostępne dla każdego pracownika profesjonalnego. Lekarz, farmaceuta, enigmatyczna OF potrzebuje pełni danych. E-recepta obejmuje JEDEN lek. Możliwość realizacji przypada w dowolnej aptece. Jak można sobie wyobrażać OF bez danych kto, co i w jakiej ilości kupił ? 120 dni to okres dający szansę na brak marnotrawstwa zakupionych niepotrzebnie leków a i na tyle długi by odciążyć lekarzy.
Potrzebne zmiany w PF- ART 96 a 2. -poszerzenie katalogu osób o Pielęgniarkę, Położną i Asystenta Medycznego- i mamy rozwiązany problem okresu na jaki można wyst. receptę
Podpunkt 3-podobnie dodajemy Pielęgniarka, Położna, Asystent medyczny a wykreślamy 4a i 5.
7. zmiana ważności recepty z 365 dni na 360
7a 1) wykreślamy a w 7a ) za 180 dni wstawiamy 120 dni w pełnych opakowaniach ujętych w Obwieszczeniu cenowym , w ilości maxymalnie zbliżonej do przepisanej lecz nie większej, tiret i jego treść wykreślamy w całości.
Zmiana Rozporządzenia o realizacji recept z 03.07.2019 r. powinna być cofnięta, powinno ono nadal dotyczyć rec. papierowych a sformułować nowe, dotyczące tylko e-recept.
E-recepty powinny mieć własne rozporządzenie w którym musi być zawarty opis minimalnej ilość danych jakie mają zawierać. Bez tego, opieramy się w realizacji na ustaleniach “intencjonalnych”…a więc jest to forma uznaniowa a nie prawna.
Może w ciągu kilku dni uzupełnię ten wpis o pewnego pacjenta…:) walczyłam 4 miesiące o to by brał leki jak trzeba. Lekarz wypisywał ” z karteczek” opakowań jakie mu przynoszono, nieważne czy odpowiednik czy nie, jakie dawkowanie, kilku było tych lekarzy z resztą…a my tu o OF czy compliance
Mój Pacjent- recepta była umieszczona na TT kilka miesięcy temu. Mamy wypisane 2 preparaty finasterydu. Dodatkowo każdy z nich w ilości przekraczającej 120 dni, czyli maksymalny okres na jaki możemy wydać. Jak to się stało ? Pacjent odwiedza kilku lekarzy i kilka aptek…Urolog zlecił określone leki stosowane przy przeroście prostaty. Jednego z nich, preparatu finasterydu, apteka nie mogła sprowadzić i wydać, zaproponowała więc odpowiednik i pacjent takowy nabył. Ponieważ jest to osoba 75+, dodatkowo zażywa leki hipotensyjne, neurologiczne, stosowane przy hipercholesterolemii, a dodatkowo jest pacjentem, nie musi wiedzieć i pamiętać co jest odpowiednikiem czego, zostawia “karteczki” z oderwanymi nazwami z opakowań w przychodni i potem odbiera wypisane recepty. Jak sprawdziłam, do momentu zaistnienia mojej świadomości problemu, wykupił już finasterydu na dobry rok stosowania. A to był środek roku. Powiedziałam więc, że MUSI mi przynieść wszystkie leki jakie zażywa, zalecenia od specjalistów i bez tego nie mamy o czym rozmawiać. Oczywiście się bronił ale potwierdził, że ma zapas w domu więc nie bałam się, że zostanie bez leków a bardziej, że z nimi zostanie sam, tak naprawdę… To trwało dłuższą chwilę nim pojawił się…z karteczką na której miał wypisane dawkowanie leków jakie powinien zażywać…
Tak, zamiast tamsulosyny zaczął zażywać finasteryd dodatkowo, drugi raz dziennie…na marginesie wspomnę, że stosował go dwa razy dziennie po 2 tabletki…Po kolejnej rozmowie stwierdził, że to stara kartka i “tamten” lekarz zmienił już ordynację bo i tak za dużo leków bierze…Następnego dnia, po wytłumaczeniu na co ma zwracać uwagę stosując leki jakie ma w domu (oczywiście mi ich nie przyniósł) przyszedł z receptą na tamsulosynę…Pan porusza się na elektrycznym wózku i ogólnie w rozmowie jest bardzo kontaktowy. Początkowo podejrzewał mnie o niecne zamiary ale gdy zrozumiał o co mi chodzi to zaczął współpracować. Nadal jestem jednak ciekawa jakie zapasy i czego ma w domu a także jak faktycznie zażywa leki…
Teraz wyobraźmy to sobie na e-receptach, nawet z dawkowaniem…JAK mam się zorientować, że doszło do problemu, zidentyfikować jego źródło i zainterweniować skoro każdy lek to inna recepta ? Lekarz też tego nie zrobił, wystawił receptę na 2 leki z tą samą substancją i widocznie miało to miejsce kilkukrotnie skoro tamsulosyna się “zawieruszyła” kilka miesięcy wcześniej. Z resztą lekarze nie mają czasu ani obowiązku weryfikacji zapisów IKP…BEZ DOSTĘPU DO IKP dla farmaceutów, po prostu, dlatego, że i tak mamy wgląd w dane wrażliwe, nie ma szans na prawdziwe usługi farmaceutyczne. Jeśli od 08.01.2020 r. mamy realizować recepty a nie rozdrabniać się nad detalami, to dawkowanie jest całkowicie zbędnym elementem do niepotrzebnych przeliczeń. Ono powinno być widoczne w IKP, w sposób intuicyjny i weryfikowalny. Nawet jak będzie błędne, pacjent nie będzie krążył między elementami systemu jak kula w automacie do gier. A dlaczego się przy tym upieram ? Bo są problemy ze strukturyzowaniem zapisu dawkowania na e-receptach. A skoro są problemy i inne też, a dodatkowo brak już czasu to należy z tego zrezygnować aż uda się zapis tego elementu zunifikować.
Dziękuję za uwagę.